Zabawy świetlicowe
24 marca 2020

Masy plastyczne:

Żelowy gniotek
Do wykonania: balony, kolorowe cekiny lub brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczkę w której wymieszacie wodę z żelatyną, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek.

Rosnące farby
Wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Do tego dodajemy barwniki spożywcze, kredę lub zwykłe farby. Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.

Ryżolina
Potrzebne: ryż biały, barwniki spożywcze w proszku w różnych kolorach, woda, opcjonalnie: aromat spożywczy. Sposób wykonania: Ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu. Można dodać mniej wody i gotować kilka minut krócej. Ryż odcedzamy. Nie oblewamy zimną wodą. Dodajemy odrobinę barwika spożywczego w proszku i dokładnie mieszamy, aż ryż się zabarwi. I już. Gotowe! Żeby doznania sensoryczne były mocniejsze, możemy dodać odrobinę aromatu spożywczego. Nie musimy ograniczać się do waniliowego lub migdałowego. W internetowych sklepach z artykułami cukierniczymi znajdziecie: bananowe, owocowe, a nawet o zapachu coli czy gumy do żucia! Teraz możemy zacząć się bawić. Ryż idealnie się klei. Możemy robić z niego babki, ciasta, torty, albo kolorowe lody ryżowe. Możemy lepić kulki, placki i wszystko co podpowie nam wyobraźnia.

Prace plastyczne

Ja i mój świat
Do zabawy będą potrzebne: kartki papieru – mogą być mniejsze, ale świetnie sprawdza się większy format, kredki, pisaki, farbki, kolorowe czasopisma, nożyczki, klej. Mama, babcia bądź inny opiekun dziecka rozkłada wszystkie potrzebne materiały na stole lub innym bezpiecznym miejscu pracy. Zadaniem dziecka jest stworzenie plakatu, kolażu ilustrującego jego świat – wewnętrzny i zewnętrzny. Dziecko, ale i dorosły, który również jest mile widzianym uczestnikiem zabawy, przegląda gazety, szukając w nich czegoś, co np. lubi robić i przykleja na swoją kartkę. Dobrze, gdy plakaty są pełne ciekawostek o danej osobie, kolorowe, wesołe. Plakat ma być informacją o nas dla kogoś, kto dopiero nas poznaje i nic o nas nie wie, czyli ma być swego rodzaju wizytówką.

Buzia jako pędzelek
Zabawa dla dzieci przy stoliku, na kartce papieru wycisnąć po kilka kropel różnych farbek do malowania. Nie potrzebujemy pędzelków, a słomek – zadaniem jest tak mocne dmuchanie w słomkę aby rozwiać farbkę (wychodzą takie mini fajerwerki).

Papierowe pióra
Do zabawy potrzebujecie: Kartkę najlepiej z bloku technicznego, farby akwarelowe i nożyczki. Jeśli oprócz piór chcecie zrobić również dekorację na ścianę, to przyda się Wam również grubszy patyk do wykonania zawieszki, sznurek i klej. Na kartce malujmy za pomocą farb akwarelowych kontur piór, a następnie wypełniamy go fantazyjnymi wzorami. Warto przy takiej twórczej zabawie zachęcić dziecko do wybrania tylko 3-4 kolorów na przykład ciepłe lub zimne barwy. Malując małą ilością kolorów możemy pokazać dziecku jak bogatą gamę kolorystyczną można stworzyć mieszając je i łącząc dowolnie podczas malowania. Pamiętaj, że pióra wycinamy i nacinamy dopiero po wyschnięciu pracy.

KRZYŻÓWKA 1
KRZYŻÓWKA 2
KRZYŻÓWKA 3
ZAGADKA 1
ZAGADKA 2
kontrast
powiększenie

   

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

w Dąbrowie Górniczej
ul. Swobodna 59
tel. 32 261 80 03

Skip to content