SOSW Aktualności - SZKOŁA PODSTAWOWA Jakie gry karciane dla dzieci i całej rodziny

Jakie gry karciane dla dzieci i całej rodziny
23 marca 2020

Zasady gier, rodzaje talii i zabawy karciane. Gra w karty to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Rodzajów gier karcianych jest tyle, że z pewnością każdy znajdzie swoją ulubioną rozgrywkę. Istnieje wiele gier karcianych, których zasady są na tyle proste, by zrozumiały je dzieci.

Poznaj zasady w popularne gry karciane dla dzieci.

Zasady gry Gapa
Każdy gracz dostaje 4 karty. Celem gry jest uzbieranie 4 kart o takiej samej wartości. Każdy gracz po kolei musi zdecydować, którą kartę odrzuci (jeśli ktoś ma co najmniej dwie takie same karty, to powinien je zostawić, ponieważ łatwiej będzie wtedy uzbierać dwie kolejne o takiej samej wartości). Pierwszy gracz odrzuca niepotrzebną kartę i kładzie ją zakrytą przed graczem z lewej strony, a od gracza z prawej bierze kartę, którą ten odrzucił. W każdej rundzie gracze odkładają po jednej karcie sąsiadowi z lewej i biorą kartę od sąsiada z prawej. Gracz, który uzbiera 4 takie same karty odkłada je na stół, pozostali gracze, gdy zauważą takie zachowanie, powinni również odłożyć swoje karty, nawet jeśli nie mają kompletu. Ten kto odłoży karty jako ostatni zostaje gapą i przegrywa.

Zasady gry w Kuku
W kuku osoba rozdająca daje każdemu po trzy karty, a jednej osobie 4. Celem gry jest uzbieranie albo trzech takich samych kolorów albo wartości. Osoba z czterema kartami przekazuje nadmiarową kartę osobie siedzącej obok w kierunku zgodnym z wskazówek zegara. Osoba, która ma trzy takie same karty krzyczy „kuku” i wygrywa. Ostatnia osoba, która nie zdobyła trzech takich samych kart ma za zadanie odgadnąć karty, które zebrali pozostali gracze.

Zasady gry w Łubudu
Łubudu. W grze każdy gracz otrzymuje po 7 kart. Osoba siedząca z lewej strony rozdającego rozpoczyna grę kładąc na stole dowolną kartę. Pozostali gracze muszą po kolei kłaść kartę pasującą kolorem lub wartością do karty leżącej na stole. Jeśli ktoś nie ma karty, która będzie pasowała do ostatnio wyłożonej, to należy dobrać kartę ze stosu kart odłożonych na bok po rozdaniu. Może zdarzyć się tak, że nie uda się dobrać żadnej pasującej karty, więc wtedy gracz musi spasować. Runda trwa do momentu, aż wszyscy wyłożą po karcie albo spasują. Rundę wygrywa osoba, która wyłożyła najwyższą kartę. Jeśli w jednej rundzie dwie osoby wyłożyły takie same karty, to wygrywa osoba, która zrobiła to wcześniej. Karty z danej rundy odkłada się na bok. Kolejna runda ma być rozpoczęta przez zwycięzcę poprzedniej. Grę wygrywa osoba, która pozbędzie się wszystkich kart albo zostanie z najmniejszą ilością kart w rundzie, gdy każdy z graczy zacznie pasować. Zwycięzca musi wykrzyknąć słowo „łubudu”.

Zasady gry w Pana
Pan. W grę gra się kartami od dziewiątki. Ilość graczy – od dwóch do czterech. Karty rozdaje się po równo wszystkim graczom. Zaczyna osoba, która ma 9 kier (jeśli ma cztery dziewiątki, to może je wyłożyć jednocześnie – 9 kier kładziona jest na samym spodzie). Kolejni gracze dokładają na stos kartę albo o takiej samej wartości albo wyższą. Można dokładać jedną kartę albo cztery – wyjątek: można wyłożyć jednocześnie trzy dziewiątki, gdy na wierzchu jest dziewiątka kier. W grze nie mają znaczenia kolory. Jeśli gracz nie ma karty wyższej niż ostatnia leżąca na stosie lub gdy nie chce położyć karty – to musi dobrać ze stosu 3 karty. Dziewiątka kier zawsze zostaje na stole. Wygrywa osoba, która jako pierwsza wyłoży wszystkie swoje karty. Ten, kto jako ostatni zostanie z kartami, otrzymuje literkę P. Jeśli przegra znowu, dostaje A, a potem N. Osoba, która jako pierwsza przegra trzy razy – przegrywa całą rozgrywkę.

Zasady gry w wojnę
Wojna. Rozgrywka odbywa się między dwoma osobami. Talia kart rozdawana jest po pół – dla każdego gracza. Każdy gracz kładzie przed sobą stos zakrytych kart. Gracze jednocześnie wykładają po jednej karcie z góry stosu. Gracz, który wyłożył wyższą kartę zabiera obie karty i kładzie je na spód stosu. Jeśli obie karty są takie same, to gracze kładą na nie po jednej zakrytej karcie ze swojego stosu, a następnie po jednej odkrytej karcie. Gracz z kartą o wyższej wartości zabiera wszystkie sześć kart. Jeśli okaże się, że obie wyłożone, odkryte karty są takie same, to gracze znowu kładą po jednej zakrytej i jednej odkrytej karcie. Wojna trwa do momentu, aż któryś z graczy nie położy wyższej karty. Rozgrywkę przegrywa gracz, który straci wszystkie karty.

Gry karciane dla całej rodziny. Takie gry, to doskonały pomysł na spędzenie czasu wspólnie z całą rodziną. Gry karciane to doskonała alternatywa dla gier komputerowych, które powoli wypierają klasyczne gry znane sprzed kilku czy kilkunastu lat. Karty są bardzo tanie, można zabrać je ze sobą wszędzie – w podróż, na piknik i nad rzekę. Jest to więc doskonały pomysł na ciekawe spędzanie czasu oraz zajęcie dzieci. Inne zabawy karciane: memory, pasjans. Kartami, oprócz grania w powyższe gry, można bawić się także w inny sposób. Dzieci mogą ćwiczyć zręczność próbując ułożyć domki z kart. Ciekawą i ćwiczącą pamięć dzieci zabawą są memory. Do gry w memory można użyć kart do gry w Piotrusia. Wystarczy odrzucić kartę bez pary – Piotrusia – i ułożyć karty obrazkami do dołu. Memory można także kupić jako samodzielną grę. Gracze po kolei odkrywają dwie dowolne karty i zapamiętują miejsca, w których leżą dane obrazki. Jeśli gracz odkryje kartę i będzie pamiętał, gdzie leży jej para, to po okryciu jej, para ląduje na stosiku obok, a gracz może wykonać jeszcze jedną próbę odkrycia kolejnej pary. Wygrywa gracz, który odkryje więcej par. Pasjans – jest to gra jednoosobowa. W pasjansie trzeba ułożyć karty według pewnej kolejności. W pasjansa gra się klasyczną talią kart. Gry karciane dla dzieci online. Dzieci mogą grać w karty z komputerem lub z innymi graczami online. W wersji elektronicznej dostępne jest między innymi Makao, Pan, UNO, różne rodzaje pasjansa oraz memory. Gry karciane online mogą stanowić alternatywę dla klasycznej rozgrywki, jednak jeśli tylko rodzice mają możliwość, to warto, aby sami grali z dziećmi w karty.

kontrast
powiększenie

   

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

w Dąbrowie Górniczej
ul. Swobodna 59
tel. 32 261 80 03

Skip to content