SOSW Aktualności - SZKOŁA PODSTAWOWA Śpiewajmy i grajmy Mu – SP

Śpiewajmy i grajmy Mu – SP
21 grudnia 2021

Boże Narodzenie to najweselsze i najbardziej zaskakujące święta. Wszyscy cenią sobie ich specyficzny klimat, który roztacza się przez wiele dni przed i po 25 grudnia. I chociaż w poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, to wszędzie święto to obchodzone jest uroczyście.

W Polsce – Wigilia Bożego Narodzenia to wielka uroczystość. Dawniej, już wraz ze świtem domowi słudzy wychodzili na ryby. Dnia tego jednakowy po całej może Polsce był obiad. Migdałowa z rodzynkami, barszcz z uszkami, grzyby i śledzie, krążki z chrzanem, karp do podlewy, szczupak z szafranem, placuszki z makiem i miodem. Obrus koniecznie zasłany być musiał na sianie, w czterech kątach izby jadalnej stały cztery snopy jakiegoś niezmłóconego zboża. Niecierpliwie czekano pierwszej gwiazdy; gdy ta zajaśniała, zbierali się goście i dzieci, rodzice wychodzili z opłatkiem na talerzu, a każdy z obecnych, biorąc opłatek, obchodził wszystkich zebranych, nawet służących, i łamiąc go powtarzał słowa: bodajbyśmy na przyszły rok łamali go z sobą.”

Do kolacji wigilijnej zasiadała parzysta liczba biesiadników, gdyż wierzono, ze nieparzysta oznacza śmierć jednego z uczestników w następnym roku. Za to liczba potraw musiała być nieparzysta. Gospodarze starali się pamiętać także o zwierzętach; dzielili się z nimi opłatkiem i resztkami wigilijnych potraw, które miały chronić je od chorób i uroków. Tuż przed północą wszyscy wyruszali na pasterkę. W domu zostawały tylko małe dzieci i niedołężni starcy. Nie gaszono światła w izbach, bo jak mówiono: „Pan Jezus się narodził, Dzieciątko Boże, jasność – i w domu niech będzie jasność ” Przez całe Święta Bożego Narodzenia śpiewano kolędy.

Kolęda to pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką. Zobacz:

https://mega.nz/file/0yxQlSTb#MA1ejXgEajS0Mrx4q4IGi4Zzsg2S0Y98HKopX62AT5w

kontrast
powiększenie

   

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

w Dąbrowie Górniczej
ul. Swobodna 59
tel. 32 261 80 03

Skip to content