W ramach trzeciej mobilności projektu Erasmus+ uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się do Aten. Była to pierwsza wizyta partnera z Polski w Grecji. Podczas spotkania zostały omówione szczegóły wizyty.
Drugiego dnia polska grupa udała się do Peristeri, gdzie znajduje się budynek Szkoły Specjalnej naszych partnerów. Opowiedziano nam jak funkcjonuje edukacja specjalna w Grecji, a podczas licznych zajęć, zabaw i warsztatów, w których czynnie uczestniczyli uczniowie szkoły greckiej wraz z uczniami naszej szkoły przedstawiono różne metody oraz narzędzia wykorzystywane do pracy z uczniami niepełnosprawnymi. Uczniowie podjęli próbę komunikowania się w języku angielskim, nawiązując nowe, międzynarodowe znajomości. Tego dnia odbył się także spektakl o Persefonie, w której wystąpili uczniowie greckiej Szkoły Specjalnej. Po południu oprowadzono nas po okolicy. Pokazano nam budynek Parlamentu, zmianę warty elitarnej grupy wojskowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Stadion Panatenajski, Zappeion Megaron oraz Plac Monastiraki.
Trzeciego dnia w szkole w Peristeri miało miejsce przygotowane przez naszych greckich partnerów przedstawienie teatralne upamiętniające Rewolucję Narodową z 1821r. Po południu zorganizowano wycieczkę do Sounion, gdzie wszyscy uczestnicy projektu zwiedzili Świątynie Posejdona i wysłuchali mitów greckich m.in o Tezeuszu i Minotaurze oraz Zeusie i Posejdonie tym samym upowszechniając dziedzictwo kulturowe Grecji. Uczniowie obu szkół brali również udział w warsztatach nad morzem.
W czwartym dniu wizyty w Atenach zabrano nas do Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa, gdzie odbył się pokaz fontann, piknik oraz liczne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Greccy przyjaciele zorganizowali zajęcia Pilatesu oraz warsztaty DIY, na których wykonana została biżuteria z wykorzystaniem naturalnych materiałów śródziemnomorskich. Wieczorem zabrano nas na spacer po Placu Monastiraki, gdzie każdy miał szanse zaopatrzyć się w pamiątki.
Piątego dnia Projektu Erasmus+ uczestnicy mieli okazje podziwiać wzgórze i muzeum na Akropolu. Wysłuchali opowieści o walce między Ateną i Posejdonem o to, kto będzie opiekował się miastem, mitu o Odyseuszu, a także poznali historię Partenonu. Następnie spacerowali po historycznej dzielnicy Aten – Plaka, gdzie zobaczyli również budynek pierwszej publicznej szkoły podstawowej w Atenach, do której uczęszczały jedne z najpopularniejszych osobistości greckiego życia politycznego, naukowego i kulturalnego.
Szósty dzień w Atenach był Świętem Narodowym. Wraz z greckimi partnerami wzięliśmy udział w obchodach Święta Niepodległości uczestnicząc w paradzie, przygotowując greckie flagi oraz symboliczne bransoletki. Po południu zostało odczytane opowiadanie o porwaniu Europy – mitu związanego z postacią Zeusa oraz przygotowane warsztaty teatralne na świeżym powietrzu. Pod koniec dnia nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów przez dyrektora Theodore Voltsi oraz władze miasta.
Ostatniego dnia uczniowie SOSW wraz z nauczycielami pożegnali Ateny i wrócili do Polski pełni wspomnień i bogatsi o nowe doświadczenia.