SOSW Aktualności - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Noc Teatrów – Niepełnosprawni na scenie…

Noc Teatrów – Niepełnosprawni na scenie…
17 kwietnia 2018

W dniu 17 kwietnia 2018 roku odbył się niestandardowy spektakl teatralny spektakl w reżyserii Adama Ziajskiego pt.; „Spójrz na mnie”. Odrębność spektaklu od zwykłego polegała na tym, że odbył się on w Galerii Handlowej w Katowicach, a aktorami w sztuce byli między innymi absolwenci naszej szkoły.
Oto jak wspominają to artystyczne wydarzenie uczniowie:

„Przedstawienie opowiadało o życiu, trudach i cierpieniach ludzi niewidomych. Był to zdecydowanie najdziwniejszy spektakl na jakim kiedykolwiek byłam. Głównie dlatego, że był on ,,słuchowy” i potrzebne były słuchawki, żeby wiedzieć o czym mówili aktorzy, a nie mówili zbyt wiele. Przez całe przedstawienie panowała mroczna atmosfera, pełna samotności i bezradność. Bardzo podobały mi się efekty specjalne takie jak mgła czy światło, lubię taką atmosferę.”

Milena Wypchoł kl. I a LO

„Bardzo wszystkim polecam ! Każdy powinien pójść na spektakl, zobaczyć jak żyją inni ludzie, którzy stracili wzrok. Co mówią o swoich przeżyciach, jak sobie radzą? Spektakl skłonił mnie do refleksji, jak sobie poradzę w życiu, gdy stracę wzrok ? Będę musiał iść dalej, do przodu.”

Jakub Włodarkiewicz kl. I b LO

„Sztuka była dostosowana do możliwości percepcyjnych osób niewidomych i niedowidzących, ponieważ każdy widz miał osobne słuchawki z możliwością dostosowania odbioru spektaklu do własnych potrzeb. Mam tu na myśli opcję audiodeskrypcji czyli relacjonowania przez lektora tego, co w danej chwili dzieje się na scenie. Osobiście jestem pod wrażeniem całego spektaklu. Skoordynowanie ruchów ludzi, którzy nie są profesjonalnymi aktorami tylko zupełnie zwykłymi ludźmi, z ulicy, musi być bardzo trudne, zwłaszcza, że są to inwalidzi, którzy już na co dzień spotykają się z przeciwnościami losu, a co dopiero występ na scenie w prawdziwym tetrze. Jestem pełen podziwu dla samych aktorów jaki dla reżysera. Chylę czoła zarówno przed aktorami jak i reżyserem oraz obsługą dźwiękową spektaklu.”

Maciek Pańczyk kl. IIa LO

„Ciekawym elementem spektaklu jest cisza, a także operowanie nasilonym w różnym stopniu światłem, co motywuje oglądającego do chwili skupienia, a następni prowadzi do refleksji nad sobą i sensem swojego życia. Zdumiewającym dla nas uczniów LO był fakt, że jednym z bohaterów przedstawienia był absolwent naszej szkoły – Mikołaj Wierzbicki, który opowiadał jak dużo zawdzięcza naszej szkole, głównie nauczycielowi orientacji przestrzennej, który pomógł mu pokonać strach przed przestrzenią i nauczył samodzielnego poruszania się między miastami, co uczyniło go wolnym człowiekiem. Spektakl pewnością pogłębił wiedzę na temat życia osób z niepełnosprawnością, jaką jest całkowita lub częściowa utrata wzroku, ale przede wszystkim dał wiele do myślenia. Sztuka pozwoliła zrozumieć postępowanie innych ludzi, tych słabszych, a właściwie zwycięskich, którzy odnieśli zwycięstwo nad swoją słabością.”

Milena Kuczyńska kl. III LO

kontrast
powiększenie

   

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

w Dąbrowie Górniczej
ul. Swobodna 59
tel. 32 261 80 03

Skip to content