14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.
W naszej szkole w poniedziałek 14 marca również obchodziliśmy to ważne święto – uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując gazetkę promującą „Dzień Liczby Pi”. W klasach Liceum Ogólnokształcącego na zajęciach matematyki, uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Mogli zapoznać się również z prezentacją poszerzającą ich wiedzę o historii liczby Pi.
Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy – w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Poznali również wierszyki pomagające zapamiętać liczbę Pi. (liczba liter w kolejnych wyrazach, to kolejna cyfra rozwinięcia liczby Pi) np.: Wiersz Witolda Rybczyńskiego : „Inwokacja do Mnemozyny”
Daj, o pani, o boska Mnemozyno, (314159)
pi liczbę, którą też zowią ponętnie ludolfiną, (2653589)
pamięci przekazać tak, by (7932)
jej dowolnie oraz szybko do pomocy użyć, gdy (38462643)
się problemu nie da inaczej rozwiązać (383279)
pauza – to zastąpić liczbami (50288)
Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.
Podsumowując: „…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”