SOSW Aktualności - SZKOŁA PODSTAWOWA Tydzień dla Wzroku – SP

Tydzień dla Wzroku – SP
30 listopada 2021

W dniach 22-26.11.2021 w SOSW dla Dzieci Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej zorganizowano Tydzień dla Wzroku. Partnerami Akcji byli: Salon Optyczny Różowe Okulary (Dąbrowa Górnicza) oraz Ważne Miejsce Bistro&Tajemnica Ciemności (Katowice). Inicjatywa podjęta przez grupę tyflopedagogów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przebadano łącznie 60 pracowników pod kątem ostrości wzroku do bliży i dali, wady wzroku, widzenia obuocznego i sprawności akomodacji. Instruktorzy orientacji przestrzennej przygotowali warsztaty z zakresu technik poruszania się osób niewidomych i słabowidzących z widzącym przewodnikiem. Zorganizowano wyjście do Ważnego Miejsca na wystawę Tajemnice Ciemności, po której uczestników oprowadzali niewidomi edukatorzy. W czasie trwania Akcji przeprowadzono liczne konsultacje z zakresu usprawniania widzenia: telefonicznie i bezpośrednio z osobami zainteresowanymi. Terapeuci widzenia odbyli także wizytę domową u ucznia klasy pierwszej, w celu oceny jego funkcji wzrokowych. Z podejmowanych działań publikowano codziennie krótkie relacje oraz filmy instruktażowe. Dziękujemy za wszystkie polubienia i udostępnienia. Zachęcamy do wykonywania zalecanych tam ćwiczeń oraz stosowania prawidłowych technik prowadzenia osoby niewidomej i słabowidzącej.

Tydzień dla Wzroku – wnioski:
1. Nie chodzimy regularnie do okulisty
Przynajmniej raz w roku wykonujmy badania okulistyczne.
2. Nie zawsze korzystamy z korekcji okularowej zaleconej przez lekarza okulistę.
Nie nosząc okularów pogłębiamy swoją wadę wzroku.
3. Wielu z nas boryka się z problemem zaburzonej akomodacji i widzenia obuocznego.
W celu usprawniania tych funkcji zalecamy wykonywanie ćwiczeń zamieszczonych w filmie: Kilka słów o akomodacji, Proste i szybkie ćwiczenia na poprawę wzroku, Zadbaj o swój wzrok.
4. Wzmożony czas pracy przy komputerze osłabia nasze widzenie.
Aby temu przeciwdziałać polecamy stosowanie się do zaleceń zawartych w prezentacja Jak chronić swój wzrok podczas pracy przy komputerze

Wszystkie prezentacje i filmy dostępne są na Facebooku Ośrodka

Organizatorzy:
Borówka –Chobot Agnieszka
Kujawińska Anita
Romanowska-Stępień KatarzynaSiejca Sylwia
Zabuska-Mamczur Jolanta

kontrast
powiększenie

   

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

w Dąbrowie Górniczej
ul. Swobodna 59
tel. 32 261 80 03

Skip to content